Darmowa dostawa do Paczkomatu od 50,00 zł, Kurierem od 300,00 zł. Dostawa w 24h.
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Metoda Montessori w praktyce — zasady i założenia

2023-12-21
Metoda Montessori w praktyce — zasady i założenia

Metoda Montessori w praktyce — zasady i założenia

Współczesne podejście do edukacji często czerpie z dorobku wybitnych pedagogów, a jednym z najbardziej wpływowych kierunków jest metoda Montessori. Założona przez włoską lekarkę i pedagoga, Marię Montessori, pedagogika Montessori skupia się na indywidualnym rozwoju każdego dziecka, jego samodzielności i naturalnej chęci do nauki.

Metoda Montessori – zasady

Maria Montessori, włoska lekarka i pedagog, opracowała unikalne podejście do edukacji, które kładzie nacisk na to, żeby każde dziecko rozwijało się w swoim indywidualnym tempie. Jej metody nauczania wyróżniają się tym, że respektują naturalny rytm i wyjątkowe potrzeby maluchów. W szkole Montessori, rozwój dziecka jest uważnie obserwowany, a następnie wspierany przez środowisko, które zachęca do samodzielności i daje poczucie bezpieczeństwa.

Pedagogika Montessori stawia na holistyczne podejście do rozwoju dziecka, uwzględniając jego rozwój emocjonalny, społeczny, fizyczny i intelektualny.

Zasada swobodnego wyboru materiału

Zasada swobodnego wyboru materiału jest kluczowym elementem metody Montessori. Dziecko w takim przedszkolu lub w szkole podstawowej nie jest ograniczone sztywnym programem nauczania, ale ma wolność wyboru działań i materiałów. Są one precyzyjnie zaplanowane i umieszczone na poziomie zasięgu ręki dziecka, co sprzyja jego niezależności i zwiększa szanse na logiczne myślenie. Dzięki temu, że dziecko uczy się poprzez zabawę i eksperymentowanie, rozwija się harmonijnie, zgodnie ze swoimi indywidualnymi predyspozycjami.

Zasada samokontroli i autoedukacji

Zgodnie z zasadą samokontroli, Maria Montessori wierzyła, iż dzieci posiadają naturalną zdolność do uczenia się i samoregulacji. Pomoce Montessori, takie jak drewniane klocki czy narzędzia dydaktyczne, są stworzone w taki sposób, by dziecko samodzielnie odkrywało błędy i uczyło się z nich, co wspiera proces samokontroli. Ta metoda uczy dzieci odpowiedzialności za własne działania i pomaga rozwijać umiejętności społeczne, które są niezbędne w dorosłym życiu.

Zasada izolowania trudności

Zasada izolowania trudności w pedagogice Marii Montessori polega na tym, że każde zadanie czy materiał skupia się na jednej umiejętności lub koncepcji, co ułatwia dziecku koncentrację i zrozumienie danego zagadnienia. Dzięki temu dzieci montessoriańskie są w stanie lepiej skupić się na nauce i osiągać sukcesy, rozwijając się w swoim własnym tempie.

Zasada porządku i przygotowanego środowiska

Zasada porządku ma kluczowe znaczenie w metodzie Montessori. Starannie przygotowane otoczenie, w którym wszystko ma swoje miejsce, pomaga dziecku zrozumieć ład społeczny i uczy je samodzielności. Otaczające dziecko środowisko jest zaprojektowane tak, aby promować porządek i harmonię, co przyczynia się do lepszego skupienia i poczucia kontroli nad własnym życiem.

Zasada kontynuacji

W duchu pedagogiki Marii Montessori, zasada kontynuacji pozwala na to, aby dziecko mogło kontynuować pracę nad zadaniami bez przerw, co sprzyja głębszemu zrozumieniu materiału i rozwija zdolność do długotrwałego koncentrowania się na jednym temacie.

Zasada ograniczenia

Zasada ograniczenia w praktyce oznacza, że pomoce dydaktyczne i zabawki są dostępne w pojedynczych egzemplarzach, co uczy dzieci cierpliwości, kolejności i szacunku dla pracy innych. Jest to również sposobność do nauki umiejętności oczekiwania na swoją kolej i szanowania pracy rówieśników.

Zasada własnego działania

Metoda Marii Montessori opiera się na przekonaniu, że dziecko samodzielnie podejmuje decyzję o tym, czego chce się uczyć i w jaki sposób. Zasada własnego działania promuje autonomiczność i samoocenę, a także pozwala na rozwijanie naturalnej ciekawości i samodzielności, które są tak ważne w rozwoju dziecka.

Pedagogika Montessori a tradycyjna edukacja

Tradycyjne szkoły często koncentrują się na jednolitym programie nauczania dla wszystkich dzieci. W przeciwieństwie do tego szkoły Montessori stawia na indywidualne podejście i dostosowanie procesu edukacji do potrzeb i możliwości każdego malucha. Dzieci uczą się przez działanie, a nie tylko przez pasywne słuchanie i zapamiętywanie.

Wpływ metody Montessori na przedszkola i szkoły

Przedszkole Montessori i pedagogika Marii Montessori

Przedszkole prowadzone w duchu pedagogiki Marii Montessori umożliwia dzieciom rozwijanie umiejętności społecznych i samodzielności. Z zabawek Montessori, takich jak drewniane klocki czy narzędzia dydaktyczne, dzieci uczą się poprzez zabawę, a przestrzeń przedszkolna staje się miejscem, gdzie mogą bezpiecznie eksplorować i rozwijać swoje pasje.

Szkoły Montessori

W szkole Montessori, podobnie jak w przedszkolu, kładzie się nacisk na rozwój dziecka w jego naturalnym rytmie. Program nauczania jest dostosowany do indywidualnych potrzeb ucznia, a dzieci uczą się zarówno edukacji matematycznej, językowej, jak i społecznej. Swoboda poruszania się i samodzielność w nauce są tu na porządku dziennym.

Zainteresowała Cię filozofia edukacyjna Marii Montessori i chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak wdrażać jej zasady w życie Twojego dziecka? Na naszej stronie Yupi odkryjesz zabawki zgodne z metodą Montessori. Wybierz je i zmień otoczenie dziecka na takie, które sprzyja jego rozwojowi.

Polecane

pixelpixel