Darmowa dostawa do Paczkomatu od 99,00 zł, Kurierem od 149,00 zł. | Dostawa w kolejny dzień roboczy dla zamówień wykonanych do 14:00.  |  *nie dotyczy przesyłek paletowych
Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać pierwsze książeczki dla dzieci i niemowląt?

2023-09-25
Jak wybrać pierwsze książeczki dla dzieci i niemowląt?

Jak wybrać pierwsze książeczki dla dzieci i niemowląt?

Nauka czytania i poznawania literek zaczyna się już od najwcześniejszych lat życia. Wybór odpowiednich książeczek dla niemowląt i dzieci może odegrać kluczową rolę w rozwijaniu miłości do książek oraz wspieraniu rozwoju językowego i poznawczego maluchów. W tym artykule omówimy praktyczne wskazówki i główne rozważania, które warto wziąć pod uwagę, wybierając pierwsze książeczki dla dzieci.

Wartość wczesnego czytania, a rozwój dziecka

Istnieje wiele badań naukowych, które jednoznacznie wskazują, że wczesne czytanie dzieciom ma ogromny wpływ na rozwój ich mózgu. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej - nawyk czytania od okresu niemowlaka sprzyja rozwijaniu słownictwa, koncentracji, wyobraźni oraz zdolności myślenia abstrakcyjnego. Książeczki dla dzieci stanowią także świetne narzędzie do budowania relacji między opiekunem, a dzieckiem poprzez wspólne chwile spędzone przy czytaniu. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy czytaniu dziecku od pierwszych tygodni życia:

 1. Stymulacja słuchowa przez książeczki interaktywne: niemowlęta są bardzo wrażliwe na dźwięki i rytm. Czytanie głośno pozwala im usłyszeć różnorodność dźwięków, co może wspomagać rozwijanie ich zdolności słuchowych.

 2. Wczesne wprowadzenie do języka: choć niemowlęta jeszcze nie zrozumieją sensu słów, to regularne słuchanie języka pomoże im wykształcić pewien rodzaj "wewnętrznego słownika" i oswoi się z intonacją.

 3. Więź rodzic-dziecko: czytanie z bliska, przytulanie się i spędzanie czasu na wspólnym aktywnym czytaniu może budować silną więź między rodzicem, a dzieckiem.

 4. Rozwijanie ucha muzycznego: wiele książek dla niemowląt zawiera rymy, rytmy i melodyjne zdania. To może wpłynąć na rozwijanie ucha muzycznego u najmłodszych dzieci.

 5. Zmysł dotyku: książki z różnymi fakturami i materiałami, które niemowlę może dotykać, pomagają stymulować zmysły dotyku.

 6. Rozpoznawanie wzrokowe: kontrastowe książeczki z prostymi obrazkami pomagają maluchowi ćwiczyć rozpoznawanie różnych kształtów, kolorów i wzorców.

 7. Rozwój mózgu: badania sugerują, że aktywności takie jak czytanie mogą wpływać na rozwój mózgu niemowląt, zwłaszcza obszarów związanych z mową i językiem.

 8. Zainteresowania dziecka: wybierając książki, warto wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka. Jeśli maluch kocha zwierzęta, książki o nich będą strzałem w dziesiątkę.

 9. Słuchanie i aktywne udział: czytanie to nie tylko czytanie tekstu, ale także angażowanie dziecka poprzez pytania, komentowanie obrazków i reagowanie na emocje wyrażane w książce.

 10. Rozwijanie wyobraźni: książeczki z otwartymi zakończeniami lub zainspirowane do opowiadania własnych historii rozwijają wyobraźnię już starszego malucha.

Pierwsze książki - na jakie należy zwrócić uwagę dziecka?

1. Książeczki z materiałów dostosowanych dla najmłodszych: niemowlęta i małe dzieci często chwytają, gryzą i rozrywają książki, dlatego warto wybrać taką z wytrzymałych i nietoksycznych materiałów, które przetrwają intensywną zabawę. Książka z miękkimi, zmiękczanymi stronami jest idealna dla małych dzieci, które dopiero uczą się trzymać i manipulować obiektami.

2. Książeczki kontrastowe: w pierwszych miesiącach życia niemowlęta widzą przede wszystkim kontrasty, więc książeczki z wyraźnymi, kontrastowymi ilustracjami są świetnym wyborem. Książeczki kontrastowe z czarnymi, białymi i czerwonymi barwami mogą przyciągnąć uwagę malucha. Ponadto uwielbiają patrzeć na siebie w lustrze, pierwsza książeczka zawierająca dołączone lusterko może dostarczyć wiele radości i zainteresowania.

3. Książeczki sensoryczne: mają na celu angażowanie zmysłów maluszka. Zawierają różnorodne tekstury i wzory do dotykania, dzięki czemu rozwijają zmysł dotyku i koordynację rąk. Maluchy uwielbiają poznawanie różnych powierzchni oraz książeczki z elementami, które można przesuwać, obracać czy naciskać. Używanie wyrazów dźwiękonaśladowczych takich jak dźwięki zwierząt, pojazdów czy przyrody podczas czytania książeczek rozwija słuch małego dziecka.

Zawartość edukacyjna

Warto dostosować wartość edukacyjną książek do wieku dziecka. Książeczki dla niemowląt powinny zawierać proste obrazki i opowiadać o przedmiotach, które widnieją na stronach, maluchy słuchając prostych słów i wyrazów dźwiękonaśladowczych rozwijają umiejętności mówienia. Książeczki edukacyjne to również książeczki o emocjach - opowiadające o różnych uczuciach pomagają zrozumieć dzieciom swoje odczucia. Aby utrwalić w dziecku zdrowe nawyki od najmłodszych lat zdecydowanie opłaci się zakup książeczki opowiadających o codziennych rutynach, takich jak mycie zębów czy kładzenie się spać.

Czas i przestrzeń dla czytania

Pamiętaj, wspólne czytanie to świetny sposób na spędzanie razem czasu i wzmocnienie waszych więzi!

Spis książeczek dla najmłodszych czytelników

 1. Lamaze - Książeczka edukacyjna: kolorowa gąsienica

 2. Clementoni - Książeczka materiałowa czarno-biała

 3. Lamaze - Materiałowa książeczka do odkrywania świata

 4. SES Creative - Kąpielowa książeczka sensoryczna

 5. Fisher-Price - Książeczka sensoryczna

 6. SES Creative - Książeczka sensoryczna: ogonki zwierząt

 7. Hencz Toys - Mała, czerwona książeczka

Wybór pierwszych książeczek dla niemowląt i dzieci to nie tylko kwestia wyboru konkretnych tytułów, ale przede wszystkim troski o rozwijanie miłości do czytania oraz wspieranie rozwoju malucha. Materiał, ilustracje, interaktywne elementy, zawartość edukacyjna i dopasowanie do wieku i zainteresowań dziecka są kluczowymi kwestiami, na które warto zwrócić uwagę. Czytanie ma ogromny wpływ na rozwój mózgu i emocji dziecka, dlatego inwestowanie czasu i uwagi w wybór odpowiednich książeczek jest inwestycją w jego przyszłość.

pixelpixelpixelpixel