Darmowa dostawa do Paczkomatu od 50,00 zł, Kurierem od 300,00 zł.
Darmowa dostawa do Paczkomatu od 50,00 zł, Kurierem od 300,00 zł.
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego warto układać puzzle?

2023-11-06
Dlaczego warto układać puzzle?

Puzzle to nie tylko kawałki kartonu z nadrukowanymi fragmentami obrazków. Niezależnie od wieku układanie puzzli przypadnie do gustu każdej osobie, która lubi wyzwania. Układając puzzle, dajemy mózgowi wiadomość, że powinniśmy przejść w stan skupienia i zmusić go do większej wydajności, co sprawia, że jest to doskonałe ćwiczenie na półkule mózgowe, które w danym momencie muszą ze sobą współpracować. Poniżej przedstawimy kilka kolejnych powodów, które przekonają Cię, że warto wybrać się w te niesamowitą podróż po wyciętych elementach obrazków. Dlaczego warto układać puzzle? Zobaczmy!

 

Układanie puzzli, to rozwijanie zdolności poznawczych

Warto układać Puzzle, ponieważ jest to świetnym sposobem na ćwiczenie naszego mózgu. Każdy z elementów układanki to mała zagadka do rozwiązania, a łączenie ich w odpowiedni i przemyślany sposób wymaga myślenia przestrzennego, rozróżniania kształtów i kolorów oraz analizy szczegółów. Są doskonałym ćwiczeniem aby rozwijać zdolności manualne oraz poznawcze, głównie u dzieci które uczą się logicznego myślenia i koncentracji. Osobom starszym układanie puzzli zdecydowanie pomoże w utrzymaniu aktywnego umysłu i długoletniego zdrowia psychicznego. Ciekawostką jest, że to właśnie wyobraźnia przestrzenna odpowiada za możliwość złożenia kilku elementów w całość, a dokładając pamięć wzrokową ponieważ dzięki niej rysuje się nam w głowie efekt końcowy.

Układanie puzzli, to relaks, wyciszenie i redukcja stresu

W świecie, w którym każdy z nas do czegoś dąży i gdzieś biegnie, a dodatkowo otrzymuje pełno informacji i bodźców, z pomocą przychodzą puzzle. Układanie ich stanowi doskonały sposób na chwilę wytchnienia. To moment, kiedy możemy oderwać się od zgiełku dnia codziennego i poświęcić uwagę jednej rzeczy. Skupienie się na łączeniu kawałków obrazka wprowadza nas w stan wyciszenia, który pomaga złagodzić stres i napięcie, które w sobie nosimy. Puzzle pomagają nam odciąć się od otaczających nas problemów, by chociaż na chwile oczyścić głowę z trudnych spraw.

Układanie puzzli, to osobiste spełnienie i satysfakcja z końcowego efektu

Moment, w którym wpasujemy ostatni element w układankę, towarzyszy temu nieopisane uczucie satysfakcji i spełnienia. To jak osiągnięcie kolejnego celu, który sami sobie wyznaczyliśmy. Towarzyszy temu poczucie wytrwałości i oznaki, że możemy w stanie pokonać wyzwania i rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane zagadki.

Układanie puzzli, to współpraca i budowanie więzi z rodziną i przyjaciółmi

Układanie puzzli może być również doskonałą aktywnością na wspólne spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Wspólne rozwiązywanie zagadek sprzyja budowaniu więzi i komunikacji między uczestnikami. Dzieci mogą uczyć się w ten sposób pracy zespołowej już od najmłodszych lat. To także okazja do dzielenia się wrażeniami i strategiami rozwiązywania trudnych fragmentów układanki.

Układanie puzzli, to różnorodny wybór

W naszym sklepie dostępnych mamy mnóstwo różnych puzzli, o różnych stopniach trudności, różnych tematach oraz z różną ilością elementów. Tematy, które proponujemy do sprawdzenia w pierwszej kolejności to puzzle z krajobrazami oraz puzzle ze zwierzętami. Jeśli chcemy wybrać pierwsze puzzle dla młodszych dzieci, najprościej wybrać kategorię puzzli według ich wieku (np. puzzle dla 2-latka lub puzzle dla 3-latka), a dla nieco starszych polecamy puzzle panoramiczne lub te, z ilością elementów sięgających kilku tysięcy.

Puzzle, to zachęta do zdobywania wiedzy

Uczymy się całe życie - na puzzlach często przedstawiane są obrazy związane z historią, kulturą czy przyrodą, które niekoniecznie musieliśmy znać wcześniej. To świetny sposób na rozwijanie zainteresowań i rozbudzanie ciekawości u małych dzieci. Budynki z ciekawą architekturą lub rzadko spotykane zwierzęta przedstawione na obrazkach mogą być zapalnikiem dla dziecka, które lubi interesować się co chwilę nowymi wątkami. W ten sposób po ułożeniu całego obrazka, maluchy mogą skupić swoją koncentrację i zainteresowanie, czytając na temat obiektu, który przed momentem ułożyły.

Podsumowując - z pewnością, układanie puzzli uczy cierpliwości, przy okazji mając pozytywny wpływ na logiczne myślenie, kreatywność oraz spostrzegawczość - i to nie tylko u dzieci! Jest to aktywność, która przynosi wiele korzyści dla naszego ciała, jak i umysłu. To sposób na relaks, rozwijanie umiejętności, budowanie relacji oraz wiele innych. Niezależnie od wieku czy doświadczenia, ta prosta zabawa podczas układania puzzli może przynieść wiele radości, korzyści i satysfakcji.

Polecane

pixelpixel