Darmowa dostawa do Paczkomatu od 99,00 zł, Kurierem od 149,00 zł. | Dostawa w kolejny dzień roboczy dla zamówień wykonanych do 14:00.  |  *nie dotyczy przesyłek paletowych
Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego warto układać puzzle?

2023-11-06
Dlaczego warto układać puzzle?

Puzzle to nie tylko kawałki kartonu z nadrukowanymi fragmentami obrazków. Niezależnie od wieku układanie puzzli przypadnie do gustu każdej osobie, która lubi wyzwania. Układając puzzle, dajemy mózgowi wiadomość, że powinniśmy przejść w stan skupienia i zmusić go do większej wydajności, co sprawia, że jest to doskonałe ćwiczenie na półkule mózgowe, które w danym momencie muszą ze sobą współpracować. Poniżej przedstawimy kilka kolejnych powodów, które przekonają Cię, że warto wybrać się w te niesamowitą podróż po wyciętych elementach obrazków. Dlaczego warto układać puzzle? Zobaczmy!

 

Układanie puzzli, to rozwijanie zdolności poznawczych

Warto układać Puzzle, ponieważ jest to świetnym sposobem na ćwiczenie naszego mózgu. Każdy z elementów układanki to mała zagadka do rozwiązania, a łączenie ich w odpowiedni i przemyślany sposób wymaga myślenia przestrzennego, rozróżniania kształtów i kolorów oraz analizy szczegółów. Są doskonałym ćwiczeniem aby rozwijać zdolności manualne oraz poznawcze, głównie u dzieci które uczą się logicznego myślenia i koncentracji. Osobom starszym układanie puzzli zdecydowanie pomoże w utrzymaniu aktywnego umysłu i długoletniego zdrowia psychicznego. Ciekawostką jest, że to właśnie wyobraźnia przestrzenna odpowiada za możliwość złożenia kilku elementów w całość, a dokładając pamięć wzrokową ponieważ dzięki niej rysuje się nam w głowie efekt końcowy.

Układanie puzzli, to relaks, wyciszenie i redukcja stresu

W świecie, w którym każdy z nas do czegoś dąży i gdzieś biegnie, a dodatkowo otrzymuje pełno informacji i bodźców, z pomocą przychodzą puzzle. Układanie ich stanowi doskonały sposób na chwilę wytchnienia. To moment, kiedy możemy oderwać się od zgiełku dnia codziennego i poświęcić uwagę jednej rzeczy. Skupienie się na łączeniu kawałków obrazka wprowadza nas w stan wyciszenia, który pomaga złagodzić stres i napięcie, które w sobie nosimy. Puzzle pomagają nam odciąć się od otaczających nas problemów, by chociaż na chwile oczyścić głowę z trudnych spraw.

Układanie puzzli, to osobiste spełnienie i satysfakcja z końcowego efektu

Moment, w którym wpasujemy ostatni element w układankę, towarzyszy temu nieopisane uczucie satysfakcji i spełnienia. To jak osiągnięcie kolejnego celu, który sami sobie wyznaczyliśmy. Towarzyszy temu poczucie wytrwałości i oznaki, że możemy w stanie pokonać wyzwania i rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane zagadki.

Układanie puzzli, to współpraca i budowanie więzi z rodziną i przyjaciółmi

Układanie puzzli może być również doskonałą aktywnością na wspólne spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Wspólne rozwiązywanie zagadek sprzyja budowaniu więzi i komunikacji między uczestnikami. Dzieci mogą uczyć się w ten sposób pracy zespołowej już od najmłodszych lat. To także okazja do dzielenia się wrażeniami i strategiami rozwiązywania trudnych fragmentów układanki.

Układanie puzzli, to różnorodny wybór

W naszym sklepie dostępnych mamy mnóstwo różnych puzzli, o różnych stopniach trudności, różnych tematach oraz z różną ilością elementów. Tematy, które proponujemy do sprawdzenia w pierwszej kolejności to puzzle z krajobrazami oraz puzzle ze zwierzętami. Jeśli chcemy wybrać pierwsze puzzle dla młodszych dzieci, najprościej wybrać kategorię puzzli według ich wieku (np. puzzle dla 2-latka lub puzzle dla 3-latka), a dla nieco starszych polecamy puzzle panoramiczne lub te, z ilością elementów sięgających kilku tysięcy.

Puzzle, to zachęta do zdobywania wiedzy

Uczymy się całe życie - na puzzlach często przedstawiane są obrazy związane z historią, kulturą czy przyrodą, które niekoniecznie musieliśmy znać wcześniej. To świetny sposób na rozwijanie zainteresowań i rozbudzanie ciekawości u małych dzieci. Budynki z ciekawą architekturą lub rzadko spotykane zwierzęta przedstawione na obrazkach mogą być zapalnikiem dla dziecka, które lubi interesować się co chwilę nowymi wątkami. W ten sposób po ułożeniu całego obrazka, maluchy mogą skupić swoją koncentrację i zainteresowanie, czytając na temat obiektu, który przed momentem ułożyły.

Podsumowując - z pewnością, układanie puzzli uczy cierpliwości, przy okazji mając pozytywny wpływ na logiczne myślenie, kreatywność oraz spostrzegawczość - i to nie tylko u dzieci! Jest to aktywność, która przynosi wiele korzyści dla naszego ciała, jak i umysłu. To sposób na relaks, rozwijanie umiejętności, budowanie relacji oraz wiele innych. Niezależnie od wieku czy doświadczenia, ta prosta zabawa podczas układania puzzli może przynieść wiele radości, korzyści i satysfakcji.

Polecane

pixelpixelpixel