Darmowa dostawa do Paczkomatu od 99,00 zł, Kurierem od 149,00 zł. | Dostawa w kolejny dzień roboczy dla zamówień wykonanych do 14:00.  |  *nie dotyczy przesyłek paletowych
Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym są zabawki sensoryczne?

2023-06-13
Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to rodzaj zabawek, które zapewniają różnorodne doznania sensoryczne i stymulują rozwój dziecka oraz ich zmysłów. Zmysły odgrywają kluczową rolę w poznawaniu świata i zdobywaniu nowych umiejętności, dlatego zabawki sensoryczne są niezwykle ważne dla dzieci i ich rozwoju. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym są zabawki sensoryczne, dlaczego są one tak cenne dla maluchów i podpowiemy jakie zabawki sensoryczne wybrać.

Dlaczego zabawki sensoryczne są tak ważne dla najmłodszych?

Zmysły, takie jak dotyk, wzrok, słuch, węch i smak, są głównymi kanałami, dzięki którym dziecko odbiera informacje ze świata zewnętrznego. Każda zabawka sensoryczna została zaprojektowana tak, aby pomagać dzieciom w ich rozwoju, a nawet pobudzać kilka zmysłów naraz. Są one często wykonane z różnych materiałów, kształtów, kolorów i faktur, co zapewnia dziecku różnorodne doznania, stymulacje większości zmysłów i możliwość integracji sensorycznej. Oto kilka przykładów:

Kolory: Kolory mają mocny wpływ na nasze zmysły i emocje. W zabawkach sensorycznych różne kolory mogą wpływać na nastrój dziecka, pobudzać jego ciekawość, a także pomagać w nauce rozpoznawania i identyfikowania kolorów.
Faktury: Różne faktury w zabawkach sensorycznych dostarczają różnorodnych wrażeń dotykowych. Dziecko może eksplorować różne tekstury, takie jak miękka, gładka, z wypustkami, chropowata, szorstka, co pomaga w rozwijaniu zmysłu dotyku i umiejętności różnicowania między różnymi powierzchniami.
Kształty: Różnorodne kształty w zabawkach sensorycznych pozwalają dziecku rozwijać umiejętność rozpoznawania i porównywania różnych kształtów. Dzieci mogą uczyć się rozróżniać prostokąty, kwadraty, koła, trójkąty itp.
Dźwięki: Zabawki sensoryczne oddziałujące na słuch dają możliwość odsłuchiwania historyjek lub nauczania dzieci poprzez wydobywające się dźwięki i powtarzanie ich.

Wszystkie te elementy wzbogacają doświadczenia sensoryczne dziecka, rozwijając jego zmysły takie jak wzrok, dotyk i umiejętności manipulacyjne. Zabawki sensoryczne są także ważne w kontekście stymulacji mózgu, rozwijania koordynacji ruchowej, poznawania nowych pojęć i rozwijania zdolności poznawczych.

Ponadto, zabawki sensoryczne mogą również wpływać na rozwój zdolności manualnych i motoryki dziecka. Manipulowanie różnymi przedmiotami o różnych kształtach i fakturach pomaga w rozwijaniu umiejętności manipulacyjnych, precyzji ruchów i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Zabawka sensoryczna jest również bardzo ważnym elementem dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Dają mu możliwość eksplorowania, odkrywania i wyrażania swoich emocji. Dzieci mogą się bawić, dotykać, wąchać, słuchać i obserwować, co wpływa na ich samopoczucie i rozwijanie umiejętności samoregulacji. W zależności od typu zabawki, mogą oddziaływać na zmysł wzroku, zmysł dotyku, zmysł równowagi, a nawet na parę zmysłów jednocześnie!

Jakie zabawki sensoryczne wybrać aby rozwijać zmysły dziecka?

Przykładami zabawek sensorycznych mogą być miękkie piłki o różnych fakturach, gryzaki chłodzące, kolorowe chusteczki, grzechotki, klocki sensoryczne, tablice magnetyczne, piaskownice kinetyczne, instrumenty muzyczne, płyny do rysowania na papierze, kostki sensoryczne, maty sensoryczne, różnego rodzaju sortery do klocków, układanki, a także wiele innych zabawek. Wszystkie zabawki dla najmłodszych wymienione wyżej wpłyną pozytywnie na prawidłowy rozwój dziecka w pierwszych miesiącach życia, a także poprawią wyobraźnię i ułatwią poznawanie świata trochę starszych dzieci.

Warto pamiętać, że zabawki sensoryczne powinny być odpowiednio dobrane do wieku i zainteresowań dziecka. Bezpieczeństwo jest również kluczowe, dlatego ważne jest, aby zabawki były wykonane z bezpiecznych i nietoksycznych materiałów, a w niektórych przypadkach aby posiadały niezbędne certyfikaty.

Podsumowując, zabawki sensoryczne są niezwykle ważne dla rozwoju małego dziecka i niemowląt. Pobudzają one różne zmysły malucha, wspierają rozwój poznawczy, emocjonalny i motoryczny, a także dają maluchom możliwość eksplorowania i odkrywania świata. Wybierając zabawki sensoryczne, ważne jest aby pamiętać o dostosowaniu ich do wieku i zainteresowań dziecka. W ten sposób możemy wspomagać jego rozwój i zapewnić mu radość i satysfakcję podczas zabawy.

Dobra zabawka sensoryczna

Stolik sensoryczny, Nawlekanie koralików, Piłeczki sensoryczne kształty, Puzzle Zwierzęta sensoryczne, Dmuchający słonik Akuku, Wieża klocki sensoryczne

Polecane

Stolik sensoryczny 17704

Stolik sensoryczny 17704

123,50 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 121,17 zł
pixelpixelpixel