Darmowa dostawa do Paczkomatu od 99,00 zł, Kurierem od 149,00 zł. | Dostawa w kolejny dzień roboczy dla zamówień wykonanych do 14:00.  |  *nie dotyczy przesyłek paletowych
Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym jest motoryka mała i jak rozwijać ją u dzieci?

2023-08-17
Czym jest motoryka mała i jak rozwijać ją u dzieci?

Wczesny rozwój dzieci jest niezwykle istotnym okresem w życiu człowieka. To w tym czasie maluchy zdobywają wiele umiejętności, które będą miały wpływ na ich dalszy rozwój i zdolności. Za pełną sprawność ręki odpowiedzialne są zarówno kości, mięśnie, jak i ścięgna, a jedną z kluczowych sfer rozwoju jest motoryka mała, czyli zdolność do kontrolowania ruchów drobnych mięśni, takich jak palce, nadgarstki i dłonie. Motoryka mała ma ogromne znaczenie dla rozwoju zdolności manualnych, koordynacji oko-ręka oraz nauki pisania i rysowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu aspektowi rozwoju dziecka, dowiemy się, czym jest motoryka mała, jakie są jej etapy rozwoju, jakie są znaczące korzyści płynące z rozwijania tej umiejętności oraz jakie metody i aktywności mogą wspomóc maluchy w zdobywaniu prawidłowej sprawności fizycznej tego obszaru.

Czym jest motoryka mała?

Motoryka mała to zdolność kontrolowania drobnych mięśni, które pozwalają na wykonywanie precyzyjnych ruchów rąk, takich jak chwytanie przedmiotów, umiejętność rysowania, pisanie, czy manipulowanie małymi elementami. Wspomaga ona zdolność manipulowania przedmiotami, wykonywania czynności codziennych oraz naukę pisania i czytania. Motoryka mała odgrywa kluczową rolę w rozwoju zdolności manualnych dłoni i palców, które są niezbędne do ogólnego funkcjonowania dziecka oraz jego szkolnych sukcesów.

Etapy rozwoju motoryki małej u dziecka według wieku

Proces rozwoju motoryki małej u dzieci przebiega stopniowo i różni się w zależności od wieku malucha. By uniknąć zaburzenia motoryki małej warto zapoznać się z jej fazami. Oto kilka etapów, które charakteryzują rozwój motoryki małej:

Motoryka mała u noworodków i niemowląt

W pierwszych miesiącach życia dziecka motoryka mała jest jeszcze niedojrzała. Noworodek wykazuje pierwsze odruchy, takie jak chwytanie palcem, lecz umiejętności te są wciąż nieprecyzyjne. Niemowlęta stopniowo zaczynają kontrolować ruchy swoich ramion, dłoni i paluszków, ale nadal potrzebują wsparcia, aby wykonywać precyzyjne ruchy.

Rozwój motoryki małej u dziecka 1-2 lata

W tym okresie dziecko zaczyna rozwijać zdolność chwytania zabawki między kciukiem a palcem wskazującym (tzw. chwyt pęsetowy). To umożliwia maluchowi manipulowanie małymi elementami, takimi jak klocki czy drobne zabawki.

Rozwój motoryki małej u dziecka 2-3 lata

Na tym etapie rozwoju motoryka mała ulega znacznemu rozwojowi. Dzieci zaczynają rysować pionowe kreski, wciąż jeszcze chaotyczne, ale stopniowo coraz bardziej precyzyjne nabywają podstawowych umiejętności. Rozwijają także zdolność do układania klocków i puzzli.

Sprawdź puzzle dla 2-latka i 3-latka dostępne w Yupi.

Rozwój w zakresie motoryki małej u dzieci 3-4 lata

W wieku przedszkolnym motoryka mała rozwija się dalej, a dziecko potrafi już rysować kółka, krzyżyki i prostokąty. Może także próbować pisać swoje imię lub pierwsze litery. Ruchy stają się coraz bardziej precyzyjne.

Motoryka mała a starsze dzieci

4-5 lat: W tym okresie motoryka mała jest już dość zaawansowana. Dzieci potrafią rysować bardziej skomplikowane obrazki, pisząc coraz bardziej czytelne litery i cyfry. Potrafią także manipulować drobnymi przedmiotami i wykonują czynności wymagające precyzji.

5-6 lat: W wieku szkolnym motoryka mała staje się coraz bardziej wyrafinowana. Dzieci uczą się pisać litery w zeszycie, rozwijają umiejętność pisania zeszytu w linie. Mogą także próbować swoich sił w sztuce i rysowaniu bardziej skomplikowanych obrazków.

Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, więc te etapy mogą różnić się w zależności od dziecka. Ważne jest, aby zachęcać malucha do aktywności, które wspierają rozwijanie motoryki małej i nie porównywać jego postępów do innych dzieci, ponieważ każde dziecko ma swój własny rytm rozwoju.

Korzyści płynące z rozwijania motoryki małej

Rozwój motoryki małej jest kluczowy dla dalszego sukcesu dziecka w różnych obszarach życia. Istnieje wiele znaczących korzyści płynących z rozwijania tej umiejętności:

1. Poprawa zdolności manualnych: Zdolność kontrolowania małych mięśni wpływa na rozwój umiejętności manualnych, które są niezbędne do wykonywania codziennych czynności, takich jak jedzenie, ubieranie się, zawiązywanie sznurówek czy korzystanie z narzędzi.

2. Nauka pisania i czytania: Motoryka mała jest kluczowa w nauce pisania i czytania. Zdolność do pisania wyraźnych liter i cyfr jest zależna od precyzyjnych ruchów ręki. Dzięki rozwiniętej motoryce małej dziecko może bardziej efektywnie ćwiczyć i rozwijać te umiejętności.

Sprawdź zabawki do malowania i rysowania w naszym sklepie!

3. Koordynacja oka-ręka: Motoryka mała wspiera rozwój koordynacji oka-ręka, czyli zdolności do kontrolowania ruchów ręki i jednocześnie śledzenia wzrokiem przedmiotów. To umiejętność kluczowa w wykonywaniu wielu codziennych i szkolnych czynności.

4. Wyrażanie się przez sztukę: Rozwinięta motoryka mała pozwala dzieciom na swobodne wyrażanie swoich myśli i emocji poprzez sztukę i rysunek. To ważna forma wyrażania się, szczególnie dla maluchów, które jeszcze nie potrafią w pełni wyrazić swoich uczuć słowami.

5. Samodzielność: Dzieci, które rozwijają motorykę małą, są bardziej niezależne i zdolne do wykonywania różnych czynności samodzielnie. Samodzielne ubieranie się, wiązanie butów czy zapinanie guzików nie stanowi dla nich przeszkody.

6. Ułatwienie nauki szkolnej: Motoryka mała wpływa na gotowość do nauki w szkole. Dzieci, które mają rozwinięte zdolności motoryki małej, łatwiej przyswajają wiedzę i radzą sobie w szkolnych zadaniach.

Widzimy więc, że rozwijanie motoryki małej jest nie tylko korzystne w kontekście umiejętności manualnych, ale ma szerokie spektrum pozytywnych skutków dla dalszego rozwoju dziecka.

Jak rozwijać motorykę małą u dzieci?

Teraz, gdy już wiemy, jak ważne jest rozwijanie motoryki małej u dzieci i jakie korzyści to niesie, warto przyjrzeć się kilku skutecznym metodom i aktywnościom, które pomogą wspomóc rozwijanie tej umiejętności:

1. Zabawy manipulacyjne: Zabawy, takie jak układanie puzzli, układanie klocków czy granie w gry zręcznościowe, które wymagają precyzyjnych ruchów palców, są idealne do rozwijania motoryki małej u dzieci. Zachęcają one do wyobraźni, logicznego myślenia i precyzyjnych ruchów rąk.

2. Rysowanie i malowanie: Daj dziecku możliwość rysowania i malowania za pomocą kredek, mazaków, farb i innych materiałów. To doskonały sposób na rozwijanie koordynacji oka-ręka i umiejętności graficzne.

3. Ćwiczenia kształtów liter i cyfr: Zachęcaj dziecko do śledzenia kształtów liter i cyfr na kartkach papieru. To pomoże w nauce pisania i rozwijaniu precyzyjnych ruchów ręki.

4. Używanie dziecięcych nożyczek: Gdy dziecko jest gotowe, wprowadź do zabawy dziecięce nożyczki. Pozwól mu ćwiczyć cięcie papieru, co wymaga precyzyjnych ruchów palców. Dodatkowo maluch ćwiczy koncentrację uwagi i sprawność ręki.

5. Układanki i puzzle: Układanie różnego rodzaju układanek i puzzli rozwija zdolności motoryki małej oraz logiczne myślenie u dziecka.

6. Modelowanie masy plastycznej: Lepienie z plasteliny, ciastoliny czy masy solnej również rozwija zdolności motoryki małej i jest świetną zabawą dla dzieci.

7. Drobne czynności dnia codziennego: Zachęcaj dziecko do samodzielnego jedzenia z pomocą widelca i łyżeczki, zamykania guzików, sznurowania butów, co angażuje umiejętności motoryki małej.

8. Gry na tablecie: Istnieją aplikacje i gry na tabletach, które rozwijają motorykę małą, na przykład gry wymagające układania puzzli palcami.

9. Gimnastyka palców i dłoni: Wykonuj proste ćwiczenia gimnastyczne palców i dłoni, które pomogą wzmocnić mięśnie i poprawić precyzję ruchów.

10. Czytanie i wykorzystywanie kolorowanek: Czytanie różnorodnych książek, zwłaszcza tych z kolorowymi ilustracjami, i wykorzystywanie kolorowanek do rysowania mogą zachęcić dzieci do rozwijania motoryki małej.

Podsumowanie

Rozwijanie motoryki małej u dzieci jest kluczowym aspektem w ich wczesnym rozwoju. To zdolność kontrolowania ruchów drobnych mięśni, która ma ogromny wpływ na zdolności manualne, koordynację oka-ręka oraz naukę pisania i czytania. Etapy rozwoju motoryki małej są zróżnicowane w zależności od wieku dziecka, a każde maluchy rozwija się indywidualnie. Istnieje wiele korzyści płynących z rozwijania motoryki małej, takich jak poprawa zdolności manualnych, nauka pisania i czytania, rozwijanie koordynacji oka-ręka, wyrażanie się przez sztukę czy ułatwienie nauki szkolnej.

Wspomaganie rozwoju motoryki małej można osiągnąć poprzez różnorodne aktywności i zabawy, takie jak zabawy manipulacyjne, rysowanie i malowanie, ćwiczenia kształtów liter i cyfr, używanie dziecięcych nożyczek, układanki i puzzle, modelowanie masy plastycznej, drobne czynności dnia codziennego, gry na tablecie, gimnastyka palców i dłoni czy czytanie i wykorzystywanie kolorowanek.

Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, więc ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie wsparcie i zachęcić do eksploracji różnych aktywności, które pomogą w rozwijaniu zdolności motoryki małej. Regularne ćwiczenia i zabawy, które angażują drobne mięśnie, przyczynią się do poprawy umiejętności manualnych i koordynacji ruchowej u dzieci, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój i sukcesy w przyszłości.

Polecane

pixelpixelpixel